Wieżowce to bez wątpienia amerykański wynalazek. Nieustający wyścig o tytuł najwyższego budynku świata rozpoczął się we wczesnych latach XIX wieku. Kluczowym „wynalazkiem”, który umożliwił budowanie coraz to wyższych budynków było zastosowanie stali. Po raz pierwszy, stal została wykorzystana na konstrukcje nośną 10-piętrowego budynku Home Insurance Building w Chicago w 1897 roku. Na tamte czasy była to niewyobrażalna wysokość. Wtedy też po raz pierwszy zostało użyte określenia „drapacz chmur”. Kolejno, to zastosowanie szkła oraz żelbetu pozwoliło wynieść rywalizację o tytuł najwyższego budynku na nowym poziom.

W prawdzie brak oficjalnej definicji wieżowca, niepisana reguła mówi, że są to budynki przeznaczone do zamieszkania o całkowitej wysokości przekraczającej 150 metrów. Według bazy danych Council on Tall Buildings and Urban Habitat takich budynków jest niespełna 5000. Spośród tej liczby, miano super-wysokich ma 170 istniejących budynków. Poprzedni, 2019 rok, był pod wieloma względami przełomowy. Do listy super-wysokich budynków dołączyło 26 nowych. Super-wysokie wieżowce to takie, których wysokość przekracza 300 metrów. Poniżej, lista 10 budynków, które znajdują się na szczycie listy najwyższych. Każdy z nich mierzy ponad 500 metrów i tylko jedne jest starszy niż 10 lat. Dowiedz się gdzie się znajduję oraz co sprawia, że każdy z nich jest wyjątkowy.

508m – Taipei 101 – Tajwan

Skonstruowany w 2004 roku, Taipei 101 otrzymał tytuł najwyższego budynku świata. Po 16 latach, zajmuje jedynie 10 miejsce w zestawieniu. Położenie geograficzne Tajwanu nie sprzyja budowaniu wieżowców przez często występujące trzęsienia ziemi i huraganowe wiatry. Wymagało to ścisłej współpracy architektów i konstruktorów na każdym etapie projektu. Oddziaływanie huraganowych wiatrów zostało zniwelowane przez odpowiednie ukształtowanie elewacji oraz poprawienie charakterystyk aerodynamicznych budynku. W przestrzeni pomiędzy ostatnimi piętrami konstrukcji zamontowano ważący ponad 700 ton tłumik drgań przeciwdziałający kołysaniu się wieży. Dodatkowo, tłumik stanowi również przeciwwagę dla sił sejsmicznych a w wolnych chwilach staje się atrakcją dla odwiedzających turystów.

Projekt ten jest nasączony symboliką. W chińskiej kulturze liczba 100 symbolizuje najwyższy poziom perfekcji. Sto plus jeden wyraża nadzieję na dalszy rozwój i dążenie do wyższych poziomów perfekcji. Sam kształt powtarzających się 8-piętrowych segmentów nawiązuje do charakterystycznych chińskich świątyń lub bambusowej trzciny. Nieoficjalnie, architektura tego wieżowca jest przyrównywana do stosu pudełek po chińskich makaronach.

528m – China zun – Chiny

Dziewiąte miejsce w zestawieniu zajmuje jeden z najmłodszych wieżowców w zestawieniu. Od dwóch lat, China zun nosi tytuł najwyższego budynku w Pekinie. Kształt tego wieżowca ma nawiązywać do tradycyjnej chińskiej wazy zun. Przewężenie w środkowej części sprawia, że całą konstrukcja wygląda na niebywale smukłą. W porównaniu do podstawy i górnej części wieżowca, środkowa część jest od nich węższa o ponad 15 metrów. Jak mówi Robert Whitlock, główny projektant tego drapacza chmur, budynek ma reprezentować historię regionu i mieszkańców stolicy Chin.

Pekin to miasto podatne na oddziaływania sejsmiczne. Przy takiej wysokości, system nośny budynku jest wrażliwy nawet na niewielkie zmiany w kształcie. By zagwarantować efektywność wybranych rozwiązań, projektanci uciekali się do technik modelowania parametrycznego (programowanie w budownictwie). W odróżnieniu od innych super wysokich wieżowców, szeroka górna cześć oferuje więcej przestrzeni użytkowej dla wymagających najemców. Budynek ten jest siedzibą kilku instytucji finansowych, a pozostała część jest dostępna dla zainteresowanych najemców.

530m – Tianjin CTF Finance Centre – Chiny

Ósmy na liście, Tianjin CTF to najmłodszy stażem uczestnik zestawienia 10 najwyższych budynków. Po 6 lat budowy, budynek został oddany do użytku w 2019 roku. Najwyższy budynek w Tianjin łączy powierzchnie biurową, mieszkania oraz hotel. Jak podają media, powstanie tego wieżowca ma dać zastrzyk do rozwoju jednej z dzielnicy miast Tianjin.

Konstrukcja wieżowca łączy w sobie żelbetowy rdzeń, kompozytowe kolumny oraz stropy opierające się na stalowych belkach. Jest to często spotykany podział obowiązków. Linia kolumn jest wyraźnie widoczna na elewacji budynku. Osiem kompozytowych kolumn ma dwojaką funkcję. Przede wszystkim podpierają one każde z pieter. Ponadto kolumny pomagają w stabilizacji całego budynku na wypadek wystąpienie wstrząsów sejsmicznych.

Wraz ze wzrostem wysokości budynku, powierzchnia użytkowa pięter ulega stopniowemu zmniejszeniu. W efekcie, również cała bryła budynku ulega stopniowemu zwężeniu. Taki kształt budynku poprawia charakterystyki aerodynamiczne. Dodatkowo, mocno zaokrąglone narożniki rozpraszają siły oddziaływania wiatru, które inaczej mogłyby powodować niechciane kołysanie się całej wieży.

530m – Guangzhou CTF Finance Centre – Chiny

Ex aequo ósme miejsce zajmuje kolejna konstrukcja w Chinach. Dodatkowym kryterium klasyfikacji może być wysokość na jakiej znajduje się ostatnie piętro przeznaczone do przebywania ludzi. W przypadku tej wieży jest to tylko 35 metrów poniżej wierzchołka. Wieżowiec w Guangzhou został zaprojektowany tak by stać się integralną częścią miast i okolicy. System wind w tym budynku został zintegrowany z publicznym transportem. Przestrzeń użytkowa budynku jest wykorzystywana w mieszany sposób, łączy bowiem powierzchnię sklepową, biurową z hotelem oraz prywatnymi mieszkaniami.

Ważnym aspektem projektowym były wpływ środowiskowy budowy. W celu zredukowania negatywnego oddziaływania zostały zastosowane lokalnie dostępne materiały, których produkcja ogranicza emisję dwutlenku węgla. Dla przykładu, do wykończenia elewacji budynku została zastosowana terra cotta zamiast aluminium czy szkła. Między innymi dzięki temu budynek uzyskał złoty poziom certyfikacji LEED.

541m – One World Trade Center – USA

Szósty na liście najwyższych i jedyny w zestawieniu amerykański wieżowiec znajduje się w centrum Manhattanu w Nowym Yorku. Swoją obecność na liście, One World Trade Center zawdzięcza stalowej iglicy na szczycie budynku. Ostatnie piętro z powierzchnią użytkową znajduje się bowiem „tylko” na wysokości 386 metrów. Wyrażając wysokość najwyższego budynku w Nowym Yorku w stopach będzie to 1776. Nie bez przypadku otrzymana liczba będzie oznaczać również datę deklaracji niepodległości przez Stany Zjednoczone.

Powierzchnia całego budynku przeznaczona jest na biura. Zarówno podstawa budynku jak i ostatnie piętro są na planie kwadratem. Powierzchnia ostatniego piętra jest o połowę mniejsza od powierzchni podstawy oraz obrócona o 45 stopni w stosunku do podstawy. Prosta bryła podstawy budynku przekształca się w bardziej złożony kształt w wyniku ścięcia narożników. Budynek jest częścią kompleksu złożonego z czterech wieżowców, które powstają na terenie utraconych w wyniku ataku 11 września 2001 roku World Trade Center.

555m – Lotte World Tower – Korea Południowa

Piąty co do wysokości budynek świata znajduje się obecnie w Seulu. Przygotowania i prace projektowe przed rozpoczęciem budowy trwały niespełna 13 lat. Sama budowa rozpoczęła się w 2010 roku i trwała o połowę krócej bo tylko 6 lat. Prostota i elegancja bryły budynku były priorytetem w tym projekcie. Niektórzy dopatrują się podobieństw pomiędzy Lotte World Tower a najwyższym wieżowcem w Londynie: The Shard. Wśród 123 pięter, kilka ostatnich zostało przeznaczonych na przestrzeń rekreacyjną dla lokalnych mieszkańców i odwiedzających turystów. Kilka pięter niżej znajduje się wyjątkowo luksusowy 7-gwiazdkowy hotel.

Równolegle do budowy wieżowca trwała budowa 10-piętrowego podium o znacznie poszerzonym obrysie. Pomimo, że powierzchnia pierwszych 10 pieter może być mniej atrakcyjna dla najemców, stanowi ona około połowy całkowitej powierzchni użytkowej kompleksu. W sumie do wynajęcia jest 300 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

599m – Ping An Finance Center – Chiny

Czwarty w ranking światowym oraz drugi co do wysokości wieżowiec w Chinach znajduje się w Shenzhen. Przy całkowitej wysokości sięgającej niespełna 600 metrów, ostatnie piętro przeznaczone na pobyt ludzi znajduje się na wysokości 562 metrów nad poziomem terenu. Osiem potężnych kolumn w narożnikach bryły zostało wkomponowanych w elewację budynku. Jak donoszą niektóre źródła (link), obecność kolumn pozwoliła zredukować intensywność oddziaływania wiatru o ponad 30%.

Budynek jest siedzibą instytucji finansowej, której nazwę czytamy w samej nazwie wieżowca. Stąd też wynika monumentalny charakter tego wieżowca. Ma on podkreślać ciężko wypracowaną pozycje firmy na rynku kapitałowym. Szacuje się, że koszt całej inwestycji wyniósł ponad 1.5 miliarda dolarów.

601m – Makkah Royal Clock Tower – Arabia Saudyjska

Trzeci na liście i drugi co do wysokości budynek na półwyspie arabskim jest zlokalizowany w centrum stolicy islamu, Mekce. Tytułowa wieża zegarowa znajduje się w centrum kompleksu wieżowców Abraj Al-Bait. Na kompleks ten składa się dodatkowo sześć mniejszych wieżowców.

Jak podaje Wikipedia, tarcze zegarowe o średnicy 43 metrów są widoczne z odległości 25 kilometrów. Cały projekt został sfinansowany przez króla Abdulaziz z myślą o pielgrzymach przybywających do Mekki. Głównym przeznaczeniem całego kompleksu jest dostarczenie zakwaterowania dla odwiedzających pielgrzymów.

632m – Shanghai Tower – Chiny

Vice liderem zestawienie jest sąsiadujący z dwoma niższymi wieżowcami, Shanghai Tower. To najwyższy wieżowiec w Chinach. Skręcona bryła budynku symbolizuje transformację jakiej doświadczyła gospodarka Chin w ostatnich latach. Dodatkowo, kształt budynku pozwolił zredukować oddziaływanie sił wiatru, co zostało potwierdzone testami w tunelu aerodynamicznym. Dla odważnych, wieżowiec został wyposażony w windy, których prędkość sięga 20 metrów na sekundę. Przy takiej prędkości, podróż na ostatnie piętro zajmie około minuty.

Budynek w Shanghai to jeden z najlepszych przykładów jak projektować efektywne energetycznie budynki wysokie. Zakrzywiony kształt budynku tworzy zewnętrzna, przepuszczalna warstwa elewacji. W ten sposób, w przestrzeni pomiędzy szybami a zewnętrzną warstwą elewacji znajduje się pustka powietrzna stanowiąca dodatkową osłonę termiczną. W zimie, warstwa powietrza stanowi dodatkowe ocieplenie. Latem, ta sama warstwa powietrza zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń za szklaną elewacją.

828m – Burj Khalifa – Zjednoczone Emiraty Arabskie

Symbolem możliwość współczesnego budownictwa jest wieżowiec w Dubaju. W porównaniu do drugiego na liście Shanghai Tower, Burj Khalifa jest od niego wyższy o 31%. To nie przypadek. Od samego początku założeniem projektu było zbudować najwyższy budynek na świecie, który pozostanie na szczycie listy możliwie najdłużej. Jest to również drugi najstarszy budynek na tej liście. Bowiem w momencie oddania do użytku zastąpił na pozycji lidera wieżowiec z Taipei.

Osiągnięcie wysokości 828 metrów jest w znacznej mierze możliwe dzięki zastosowaniu nowatorskiego systemu nośnego dla całej konstrukcji. Pozostałe wieżowce na liście wykorzystują system, który można koncepcyjnie przedstawić jako rura w rurze. Wewnętrzna rura to żelbetowy rdzeń, który należy połączyć ze stężonymi kolumnami na zewnątrz. Wieżowiec w Dubaju zbudowany jest na planie litery Y. Dzięki temu, daleko sięgające elementy żelbetowego rdzenia zapewniają niezbędną sztywność bez konieczności stosowania zewnętrznych kolumn. W szczytowym momencie na placu budowy pracowało około 12 000 ludzi a pojedyncze piętro konstruowano w 3 dni.

Miałeś okazję oglądać, któryś z przedstawionych wieżowców z bliska? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat, któregoś z wieżowców? Daj nam znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię