Tech&BIM

Świat pędzi do przodu, nowoczesne technologie wkraczają w coraz to nowe branże. Wkraczają również w Budownictwo i Architekturę. Tech&BIM oraz przełomowe technologie są Nam w szczególności bliskie. Dlatego w tym dziale piszemy o wszystkim tym co potrzebne do unowocześnienia i usprawnienia Naszej branży.

Pozbądźmy się wykresów

Przy projektowaniu spotkamy się z wieloma problemami. Jednym z nich są wykresy, z których trzeba odczytać wartości parametrów wymaganych w obliczeniach. Wiąże się to ze żmudnym odmierzaniem oraz szukaniem konkretnej wartości. Praca z formą graficzną jest pracochłonna, mało efektowna i na pewno niezautomatyzowana. Da się to jednak zmienić.
Jak wystartować z BIM EIR, LOP, BEP, LOD i dużo więcej vs Formuła Zaprojektuj - Wybuduj

Jak wystartować z BIM? EIR, LOP, BEP, LOD i dużo więcej...

BIM czyli „Building Information Modeling” lub jak kto woli „Building Information Management”, to od pewnego czasu, bardzo modny temat w branży architektoniczno-budowlanej. Powód tego jest prosty, każdy szuka oszczędności a technologia BIM oraz wszystkie dobrodziejstwa, które kryją się pod tym hasłem mogą się bez wątpienia przyczynić do podreperowania budżetu inwestycji. BIM, może przynieść spore oszczędności ale wcale nie musi. Aby wdrożenie BIM na projekcie okazało się finansowym sukcesem, proces ten trzeba wykonać mądrze, w oparciu o dostępne zasoby. Należy go także bardzo szczegółowo zaplanować i opisać, już na etapie uzgadniania umowy projektowo-budowlanej. Najlepszym na to sposobem jest sformułowanie załączników BIM do umowy. Dzięki temu nikt nie będzie miał później wątpliwości, co chcemy osiągnąć wykorzystując technologię BIM oraz co musimy zrobić aby to się wydarzyło. Dlatego w niniejszym artykule opiszemy podstawowe załączniki BIM oraz schemat jak się nimi posługiwać na przykładzie inwestycji w formule Zaprojektuj i Wybuduj.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE