Mostki termiczne to temat, któremu należy poświęcić szczególną uwagę. Nieumiejętne obchodzenie się z izolacją termiczną budynku nie tylko zniweluje efekt docieplenia budynku, ale może również doprowadzić do powstania pleśni zagrażającej samym użytkownikom. Temat ocieplania budynków rozpoczęliśmy w poprzednim artykule na temat oporu cieplnego – link. Jak to często bywa w praktyce, na ostateczną jakość całego projektu mają wpływ drobne szczegóły. W przypadku projektowania ocieplenia budynku, jednym z takim szczegółów jest występowanie mostków termicznych. Zaskakująco łatwo można przeoczyć wpływ mostków termicznych na końcowe parametry cieplne budynku. Z punktu widzenia użytkownika czy właściciela budynku, jest to o tyle istotne, że błędne wykonanie izolacji termicznej bezpośrednio przekłada się na oszczędności czy raczej niechciane wydatki na energię grzewczą.

Mostki termiczne – wartość Ψ

Pojęcie mostki termiczne może brzmieć enigmatycznie. W prostych słowach, czym są mostki termiczne i gdzie mamy z nimi do czynienia? Zacznijmy od tego, że w praktyce nie da się wyeliminować mostków termicznych z obudowy budynku. To pierwszy punkt, który warto zapamiętać. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, powinno zależeć Ci na minimalizacji negatywnego wpływu mostków termicznych. Z kolei, jako projektant lub wykonawca należy dołożyć wszelkich starań aby minimalizację ich negatywnego wpływu zagwarantować.

Wracając do samej definicji. Ogólnie, są to te części obudowy budynku, w których następuje zmiana materiału tworzącego przegrodę, zmiana grubości przegrody, w miejscu połączenia różnych elementów konstrukcyjnych. Mostkiem termicznym będzie nawet kołek do mocowania izolacji termicznej do ściany nośnej. Na obrazie z kamery termowizyjnej, kandydatami na mostki termiczne są wszystkie te miejsca gdzie następuje gwałtowna zmiana koloru. Zatrzymaj się na chwilę nad zdjęciem poniżej i sam zobacz ile takich miejsc można znaleźć tylko na połowie jednej elewacji. Ja ich naliczyłem 11. Ile potencjalnych mostków termicznych jesteś w stanie znaleźć na drugiej połowie elewacji?

Mostki termiczne - termowizja
Rys. 1.: Widok z kamery termowizyjnej

Wnikając bardziej w szczegóły definicji mostków termicznych, mostki można klasyfikować ze względu na przyczynę zaistnienia, mamy wtedy do czynienia z podziałem na dwie grupy:

  • konstrukcyjne (na przykład, połączenie murowanej ściany z żelbetowym wieńcem)
  • geometryczne (wszelkiego rodzaju narożniki i krawędzie budynku)

Mostki termiczne można również klasyfikować ze względu na zakres oddziaływania:

  • liniowe (narożnik budynku)
  • punktowe (kołki mocujące izolację do warstwy nośnej)

Mostki termiczne w praktyce

Wytyczne jak uwzględniać wpływ mostków termicznych na parametry izolacyjności przegrody precyzuje norma PN-EN ISO 10211. W odróżnieniu od obliczeń oporu cieplnego jednorodnej przegrody, obliczenie te wykonuje się przy użyciu specjalnych programów komputerowych bazujących na Metodzie Elementów Skończonych, które pomagają rozwiązać poniższe równanie różniczkowe:

Mostki termiczne wzór

Bez obaw, na samym równaniu ograniczymy matematyczne wywody. Jeśli jednak interesują cię same aspekty rozwiązania tego równania daj nam o tym znać w komentarzu a w między czasie sprawdź interesujący kanał na YouTube 3blue1Brown. Trudność szacowania wpływu mostków termicznych na przegrody wynika z dwukierunkowego transferu ciepła. Zobacz jak rozkłada się wykres temperatur na przekroju przez połączenie murowanej ściany zewnętrznej zakończonej attyką z żelbetową płytą stropową.

mostki termiczne przekrój
Rys. 2.: Przekrój przez połączenie ściany z attyką z żelbetową płytą stropową
mostki termiczne wyniki
Rys. 3.: Obliczenia wartości

Jak to wszystko rozumieć? Na pewno słyszałeś, w naturze wszystko dąży do równowagi. Również, cenne dla nas ciepło będzie szukać drogi do uzyskania stanu równowagi. Co więcej, ciepło będzie szukać stanu równowagi po najmniejszej linii oporu, oporu cieplnego oczywiście. Wyobraź sobie, że wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda to ograniczenie prędkości na drodze. Zadaniem ciepła jest przedostanie się z punkt A po jednej stronie przegrody do punktu B po drugiej stronie w jak najkrótszym czasie. Droga po linii prostej jest zawsze najkrótsza, mimo to obierając dłuższą trasę ale z wyższym limitem prędkości można dotrzeć z punktu A do punktu B w krótszym czasie.

Mosty termiczne – duże mostki

mosty

Czym więc są tytułowe mosty termiczne? Muszę się przyznać, że to tylko mój zabieg aby zwrócić Twoją uwagę na istotność całego zagadnienia. Nie ma potrzeby wykonywania rzetelnych obliczeń projektowych dla metrowej kładki nad strumykiem. Jednak w przypadku mostu będącego częścią ruchliwej drogi lub głównego szlaku komunikacyjnego takie obliczenia są absolutnie niezbędne. Analogiczna sytuacja ma miejsce przy budowie nieocieplanego garażu za domem a budową samego domu czy hali przemysłowej gdzie konieczne jest utrzymanie stałej temperatury. Wszystkim nam zależy na ograniczeniu zużycie energii. Aby osiągnąć ten cel zwracaj uwagę na szczegóły, to w nich tkwi efektywność ocieplenia budynku.

Jakie są Twoje doświadczenia z mostkami termicznymi? Czy spotkałeś kiedyś budynek gdzie w wyniku różnicy temperatury następuje wykraplanie się pary wodnej na powierzchni przegrody? A może interesuje Cię sam sposób obliczania mostków termicznych i ryzyka kondensacji pary wodnej. Daj znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię