Budowa domu to duże przedsięwzięcie w życiu każdego inwestora. Jest to na tyle skomplikowany i złożony proces, że warto bardzo szczegółowo zaplanować jego przebieg. Nawet w przypadku budowy domu jednorodzinnego, w organizacji inwestycji pomaga podział całej inwestycji na mniejsze etapy. Dzięki temu zyskamy większą kontrolę nad budżetem inwestycji (rozliczając z wykonawcą poszczególne etapy) oraz nad harmonogramem (określając z wykonawcą zakładane daty zakończenia poszczególnych etapów budowy). W tym artykule opisujemy więc poszczególne etapy i wyróżniamy elementy, które muszą pojawić się w budynku aby uznać dany etap za zrealizowany. Do dzieła!

Formalności, formalności i formalności

Dla inwestora jest to etap najbardziej czasochłonny i żmudny. Nie widać gołym okiem jeszcze efektów prowadzonych prac przygotowawczych i formalnych a mimo to pochłaniają one sporą ilość czasu. To w jaki sposób przebrnąć przez wszystkie formalności aby otrzymać upragnione pozwolenie na budowę, przedstawimy w innym artykule.

Stan zerowy – zarys budynku

Po załatwieniu wszystkich potrzebnych dokumentów, można przystąpić do pierwszego etapu realnego wykonawstwa inwestycji. W skład stanu zerowego wchodzą przede wszystkim:

 • roboty ziemne, w tym wyrównanie całej działki, zdjęcie warstwy humusy a następnie wykonanie wykopu właściwego pod budynek,
 • wybetonowanie fundamentów,
 • wykonanie ścian fundamentowych,
 • drenaż opaskowy wokół budynku,
 • izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych,
 • izolacja termiczna fundamentów i ścian fundamentowych,
 • podłoga – płyta wylewana na gruncie.

Jeżeli w inwestycji przewidziane jest podpiwniczenie, na stan zerowy składają się również:

 • ściany piwnic,
 • izolacja przeciwwilgociowa ścian piwnic,
 • strop nad piwnicą.

Warto na tym etapie (przed wykonaniem podłogi na gruncie) wykonać część instalacji kanalizacji. Chodzi tutaj o rozprowadzenie pod płytą na gruncie. W niektórych przypadkach wykonanie na tym etapie części ogrzewania podłogowego jeśli je przewidziano, jest rozsądne i uzasadnione. Trzeba również pamiętać, że zmiany projektowe nie zmieniające kubatury budynku są łatwe do wprowadzenia na etapie realizacji. Realizacja stanu zerowego to więc ostateczny dzwonek na ewentualne zmiany projektowe takie jak technologia wykonania ścian. O tym czym różni się stan zero od poziomu 0, można przeczytać w artykule „Zero budowlane czy stan zero„.Stan zerowy - Wyrównanie terenu

Stan zerowy – Wyrównanie terenu

Stan zerowy - Wykonanie wykopu, drenażu, przyłączy i fundamentów
Stan zerowy – Wykonanie wykopu, drenażu, przyłączy i fundamentów
Stan zerowy - Wykonanie podłogi na gruncie
Stan zerowy – Wykonanie podłogi na gruncie

Stan surowy otwarty – rośnie jak na drożdżach

Dom o którym można powiedzieć, że jest w stanie surowym otwartym, przede wszystkim ma wzniesione ściany nośne. Wykonane są również na tym etapie wszystkie stropy. Kolejnymi elementami wchodzącymi w skład tego etapu budowy są również:

 • konstrukcja dachu (tylko więźba bez przekrycia),
 • kominy.

Tak więc podsumowując, jeżeli nasza inwestycja urosła o:

 • Ściany zewnętrzne nośne (bez ocieplenia i tynków), Ściany wewnętrzne nośne (bez tynków), Kominy, Stropy (warstwa konstrukcyjna), Schody (jeśli w projekcie przewidziano schody betonowe) oraz Więźbę dachową,

można śmiało stwierdzić, że wykonawca zakończył realizację stanu surowego otwartego.

Prace te warto przeprowadzić wiosną. W ten sposób można uniknąć zbyt dużego zawilgocenia materiałów, z których chociażby murowane są ściany. Na tym etapie będziemy potrzebować fachowej pomocy murarza oraz dekarza. Ze względu na kosztowność tego etapu, warto dokładnie przewidzieć koszt prowadzonych prac, robocizny i materiałów.

Stan surowy otwarty - Ściany zewnętrzne i wewnętrzne
Stan surowy otwarty – Ściany zewnętrzne i wewnętrzne
Stan surowy otwarty - Strop i więźba dachowa
Stan surowy otwarty – Strop i więźba dachowa

Stan surowy zamknięty – ważna sprawa

Podczas realizacji stanu surowego zamkniętego, w budynku montowana jest stolarka okienna oraz drzwiowa (drzwi zewnętrzne oraz garażowe). Jeżeli na etapie stanu surowego otwartego nie wymurowano ścian wewnętrznych działowych, koniecznie trzeba to zrobić na etapie stanu surowego zamkniętego. Dach w tym stadium, przeobraża się z niechroniącej przed deszczem więźby dachowej w prawowity dach uzupełniony o pokrycie w postaci np. dachówki lub blachy.

Jest to bardzo ważny etap, który warto zrealizować przed nastaniem wiosny. Zamknięcie budynku w takiej postaci umożliwia prowadzenie prac wewnątrz budynku bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Stan surowy zamknięty - Pokrycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa
Stan surowy zamknięty – Pokrycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa

Stan deweloperski

Jest to chyba najprzyjemniejszy etap dla inwestora. Powoli prace zbliżają się ku końcowi a budynek zaczyna wyglądać jak dom możliwy do zamieszkania. Jednak aby było to możliwe, na etapie realizacji stanu deweloperskiego należy wykonać:

 • ocieplenie ścian i poddasza,
 • elewacja zewnętrzna,
 • instalacje (w tym wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa, wentylacja) oraz przyłącza do budynku,
 • otynkowanie ścian wewnętrznych,
 • wykonanie wylewek podłogowych (w tym pozostałych warstw podłogowych oraz ogrzewania podłogowego, jeśli przewidziano w projekcie).

Do pozycji dla stanu deweloperskiego można wliczyć również:

 • montaż gniazdek ścienny,
 • montaż grzejników naściennych,
 • pomalowanie ścian,
 • ogrodzenie posesji i wykonanie nawierzchni dojazdu do garażu.

Instalacje stanowią ważny element obiektu, ponieważ ich koszt można szacować na około 14% kosztów robót budowlanych. Na przykład, jeśli wszystkie roboty włącznie z elementami wchodzącymi w skład stanu deweloperskiego wykonawca wycenił na 500 000 zł, można przypuszczać, że wykonanie instalacji to koszt mniej więcej 70 000 zł. Jest to spora pozycja budżetowa, na którą trzeba się odpowiednio przygotować.

Stan deweloperski - Elewacja, ogrodzenie, dojazd, prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz
Stan deweloperski – Elewacja, ogrodzenie, dojazd, prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz

Zakończenie budowy – wiecha

Czy inwestor po zrealizowaniu stanu deweloperskiego, może zamieszkać w swoim domu? Nie do końca. Przed inwestorem pozostało jeszcze kilka kroków formalnych. Koniecznym jest złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy do nadzoru budowlanego. Jeżeli po upływie 21 dni od daty złożenia niniejszego wniosku, nadzór nie zgłosi żadnych uwag wówczas w pełni legalnie można wprowadzić się do zrealizowanej inwestycji. Pozostało jeszcze tylko zaaranżowanie i urządzenie wnętrz. Ale to już czysta przyjemność, oczywiście przy założeniu posiadania nieograniczonego zasobu gotówki ? Jeśli interesują Was tematy dotyczące realizacji budynków jednorodzinnych, dajcie znać w komentarzach. Koniecznie postaramy się przygotować więcej materiałów ułatwiających Wam zbudowanie swojego własnego wymarzonego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię