Strona główna Realizacja

Realizacja

Realizacja obiektów. Po zaprojektowaniu obiektu budowlanego zazwyczaj przychodzi czas na jego realizację. Dlatego w tej kategorii dzielimy się wiedzą dotyczącą właśnie etapu wykonawstwa.

Duraluminium – metal w skali durowej

Jeden z najczęściej występujących pierwiastków na ziemi – glin, którego oznaczenie w układzie okresowym to Al od łacińskiego aluminium. Pomijając polską nazwę łatwo więc skojarzyć go z wszechobecnym dziś aluminium. A raczej jego stopami, ponieważ czysty glin ma niską wytrzymałość oraz dużą plastyczność. Do takich stopów zalicza się tytułowe duraluminium.

Mosty i mostki termiczne

Mostki termiczne to temat, któremu należy poświęcić szczególną uwagę. Nieumiejętne obchodzenie się z izolacją termiczną budynku nie tylko zniweluje efekt docieplenia budynku, ale może również doprowadzić do powstania pleśni zagrażającej samym użytkownikom.

Grafen nie tylko w Dolinie Krzemowej – Nanotechnologia

Nowoczesny świat od zawsze dążył do maksymalizacji zysków przy ciągłej redukcji kosztów. W dzisiejszych czasach doszła do tego ekologia, czyli świadomość o wpływie obecnych rozwiązań na otaczającą nas przyrodę i nas samych. Poza BIM czy sztuczną inteligencją pozwalającymi zredukować zarówno koszty opracowań, jak i odpady materiałów; nieuniknionym jest zastosowanie rozwiązań bardziej proekologicznych takich jak nanotechnologia. Na szczęście naukowcy rozwijają tą dziedzinę od wielu lat, a  nanocząsteczki zaczynają pojawiać się w najważniejszych gałęziach gospodarki.

Opór cieplny przegrody

Każdy element konstrukcji - zależnie od tego gdzie się znajduje - musi spełnić określone warunki. Jak ściany działowe mają przede wszystkim rozdzielać pomieszczenia, stężenia zapewniać sztywność ramy, tak ściany nośne muszą przenieść ciężar konstrukcji na grunt. Dodatkowo te ostatnie, jeśli są ścianami zewnętrznymi (z resztą tak jak stropodachy czy dachy) powinny charakteryzować się nie tylko wystarczającą nośnością, ale też izolacyjnością, na którą wpływ ma ich opór cieplny.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE