Strona główna Projektowanie

Projektowanie

Projektowanie to wyjątkowo ważny etap w procesie inwestycyjnym. W tej kategorii zamieszczamy artykuły oraz materiały dotyczące projektowania obiektów budowlanych. Ponieważ od projektu, wszystko się zaczyna.

Obciążenia tam oraz zapór – budowle hydrotechniczne

Zapewne każdy z was niejednokrotnie słyszał o takich budowlach hydrotechnicznych jak Zapora Hoovera czy Zapora w Solinie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jakie są obciążenia tam oraz zapór? Jesteście w stanie wymienić kilka z nich? Jeżeli nie dziś wam w tym pomożemy.

Otwory w środnikach belek stalowych

Często projektując konstrukcje stalowe bądź żelbetowe zapominamy, że mogą one wymagać otworowania. Otwory te zwykle wymagane są ze względu na konieczność poprowadzenia różnego rodzaju instalacji ale nie tylko. Niejednokrotnie duże otworowanie stosuje się również w celu zmniejszenia ciężaru belki.

Obciążenie wiatrem budynków wysokich

Obciążenie wiatrem dla wielu budynków stanowi główne zagrożenie, z którym muszą się zmierzyć. W przypadku budynków niskich można postępować zgodnie z podstawowymi wytycznymi norm. A co w przypadku budynków wysokich i smukłych?

Klasa przekroju

Stal to materiał, który swoim zachowaniem pod wpływem obciążeń jest bliski teorii jak żaden inny. Klasa przekroju to jedno z pierwszych zagadnień jakie przyjdzie nam rozważyć przy projektowaniu prętowej konstrukcji stalowej. O tym co to jest klasa przekroju dowiesz się z tego artykułu.

Przeguby plastyczne – Stan Graniczny Nośności

Katastrofa budowlana może mieć miejsce na przykład, gdy konstrukcja pod wpływem obciążeń przekształci się w łańcuch kinematyczny. Jest to równoznaczne z wyczerpaniem nośności konstrukcji. Jak wyznaczyć nośność konstrukcji oraz dlaczego warto pamiętać o przegubach plastycznych?

To nie mosty – obiekty inżynieryjne

Ruch pieszy, rowerowy, samochodowy czy kolejowy – wszystkie w pewnym momencie natrafiają na jakąś przeszkodę. Raz będzie to rzeka, innym razem dolina. Niezależnie od tego na co trafimy, stanie tam jakiś obiekt inżynieryjny, pozwalając przeprawić się dalej. Choć są to obiekty przede wszystkim z działu mostownictwa, nie wszystkie są mostami. W tym wpisie przedstawimy co to za budowlane dzieła sztuki i jak je rozróżnić.

Klasyfikacja dróg i ulic

Drogi, jeździmy nimi codziennie, ale niewielu z nas zastanawia się, co to za droga. Wiemy, że jest asfaltowa, czasami betonowa. Lecz dopiero, gdy wjedziemy w drogi zbyt wąskie, zakorkowane lub z ograniczeniami prędkości, zaczynamy myśleć: „kto to wymyślił?”. W poniższym artykule przybliżymy trochę ten temat.

Współczynniki dostosowawcze w mostownictwie

W artykule zatytułowanym „Obciążenia ZMIENNE mostów. Pasy umowne i modele oddziaływań.”, szczegółowo opisywaliśmy jakie obciążenia zmienne należy uwzględnić podczas projektowania mostów drogowych oraz jak zamodelować rzeczywiste obciążenia takich mostów. We wspomnianym artykule pojawiły się współczynniki dostosowawcze. Są one bardzo ważne, ponieważ stanowią mnożniki modyfikujące wielkość obciążeń przyjmowanych do wymiarowania elementów mostowych. Dlatego ich dokładny opis zostawiliśmy sobie na osobny artykuł, który właśnie czytasz. A więc, po co zwiększać lub zmniejszać obciążenia, klarownie zdefiniowane w obowiązującej prawnie normie do projektowania i czy jest to w ogóle poprawne podejście?

Extradosed – most nowej generacji

Czym most extradosed wyróżnia się spośród innych mostów? Zanim opiszemy charakterystykę extradosów warto omówić prostsze, bardziej standardowe typy mostów, których przykładów można znaleźć na pęczki.

Spalanie drewna

Drewno, jest stosowane jako materiał budowlany od niepamiętnych czasów. Nie bez powodu, w końcu ma wiele zalet. Cechują go nie tylko wysoka wytrzymałość mechaniczna, pozwalająca budować wysokie budynki. Jest także dobrym izolatorem termicznym, materiałem dźwiękochłonnym, łatwym w obróbce i łączeniu. Jednocześnie wyróżnia się wysoką estetyką wyglądu. Istnieje jednak niewielki problem, który skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów w ten budulec. Drewno jako jedyny materiał konstrukcyjny poddaje się procesowi spalania.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE