Kask ochronny, to jeden z podstawowych atrybutów inżyniera oraz pracownika budowlanego. Podstawową funkcją kasku ochronnego jest zabezpieczenie głowy pracownika przed spadającymi przedmiotami. Warto więc zadbać o jakość środków ochrony indywidualnej podczas prac budowlanych w tym kasku ponieważ zdrowie i życie jest wartością najważniejszą. Niewiele osób jednak wie, że nie jest bez znaczenia również kolor kasku. Do każdej z funkcji pełnionych na budowie, przypisana jest inna barwa kasku. A więc: „Pokaż mi swój kask a powiem Ci kim jesteś”.

Kask biały – Panie kierowniku!

Kask biały - kierownictwo budowy
Kask biały – kierownictwo budowy

W białych kaskach po budowie porusza się kierownictwo, w szczególności: menadżer projektu, kierownik budowy, kierownik robót oraz inżynierowie. Kask biały to również atrybut inspektorów nadzoru oraz przedstawicieli inwestora. Osoby te są przeważnie bardzo dobrze zaznajomione z daną budową, ponieważ na ich barkach spoczywa doprowadzenia inwestycji do końca. Nie dziwmy się jeśli osoba w białym kasku upomni Nas, że nie stosujemy się do przepisów obowiązujących na placu budowy. Obowiązkiem kierownictwa jest pilnowanie aby budowa przebiegła bezpiecznie a przepisy BHP były respektowane.

Kask żółty – Ciężko pracuję!

Kask żółty - pracownicy fizyczni
Kask żółty – pracownicy fizyczni

Kolor żółty kasku to atrybut pracowników fizycznych. Na dużych projektach, zaangażowanie pracowników fizycznych sięga kilkuset ludzi. Dlatego na takich inwestycjach najwięcej osób nosi kaski o żółtej barwie. Pracownicy budowlani wykonują ciężką pracę, dlatego jeśli nie ma takiej potrzeby, nie przeszkadzajmy osobom w żółtych kaskach w ich działaniach.

Kask niebieski – Człowiek do zadań specjalnych!

Kask niebieski - praca na wysokości, operator, elektryk, energetyk
Kask niebieski – praca na wysokości, operator, elektryk, energetyk

Niebieski kask przywdziewają pracownicy wykonujący prace na wysokości, hakowi, operatorzy maszyn, elektrycy lub energetycy. Jak więc widać osoby w niebieskich kaskach wykonują na budowach przeważnie bardzo specyficzne prace mając na swoich barkach podwyższoną odpowiedzialności.

Kask zielony – Gwarancja bezpieczeństwa

Kask zielony - pracownicy BHP
Kask zielony – pracownicy BHP

Pracownicy BHP (inspektor lub zwykły pracownik) poruszają się po placu budowy w kaskach koloru zielonego. Są to osoby odpowiedzialne za kontrolę nad przestrzeganiem przepisów BHP i nadzór nad bezpiecznym wykonywaniem prac na budowie. Mimo rozwoju branży budowlanej i poprawie bezpieczeństwa w  ostatnich latach, na budowach wciąż co roku dochodzi do wielu wypadków lub sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Doceńmy więc to, że w zespole jest osoba, która patrząc z boku na pracę innych w porę ostrzega ich przed niebezpieczeństwami, których pracownicy mogą nie dostrzegać.

Kask czarny – Twórca dzieła

Kask czarny - architekt, nadzór autorski
Kask czarny – architekt, nadzór autorski

Czarny kask to dość rzadki widok na budowie. Przyjęło się aby czarny kolor kasku obowiązywał architektów lub inspektorów nadzoru autorskiego. Częściej jednak funkcje te przybierają kaski koloru białego. Jedną z przyczyn tego jest fakt, że czarny kolor jest trudniejszy do dostrzeżenia. A noszenie kolorowych nakryć głowy na budowie ma przede wszystkim wpływać na widoczność i identyfikacje osób na placu budowy, na którym z reguły dużo się dzieje.

Kask pomarańczowy – Pomiary, pomiary

Kask pomarańczowy - geodeta
Kask pomarańczowy – geodeta

Pomarańczowe kaski noszą geodeci (inżynier geodeta lub pracownik geodezji). Osoby te na budowie odpowiedzialne są za wszelkiego rodzaju pomiary oraz mówiąc kolokwialnie za to aby budowany obiekt stał we właściwym miejscu.

Kask czerwony – Jestem tu nowy!

Kask czerwony - praktykanci, goście
Kask czerwony – praktykanci, goście

W kasku czerwonym na placu budowy spotkamy przede wszystkim praktykantów oraz gości, przybyłych na budowę. Są to zazwyczaj osoby, które na danej budowie bywają sporadycznie lub są na niej pierwszy raz.  Czerwone nakrycie głowy, to również wskazówka, że osoby te w większości przypadków nie powinny przebywać oraz przemieszczać się po placu budowy same, bez opieki nadzoru budowy.

Nie kask zdobi człowieka – wszyscy jesteśmy równi

Kolorowe kaski odpowiadające pełnionym przez pracowników funkcjom to symbol dobrze zorganizowanej budowy. Nie jest to jednak wymóg prawny wiec zdarzają się przypadki, kiedy pracownicy zakładają kaski w dostępnym kolorze a nie w kolorze odpowiadającym pełnionej funkcji. Różnobarwne nakrycia głowy nie mają na celu jedynie hierarchizować pracowników. Kaski o różnych barwach mają przede wszystkim umożliwić szybką identyfikację osób na budowie. Dobrą praktyką, którą spotykam na budowach są naklejki na kaskach z imieniem i nazwiskiem właściciela kasku. Ułatwia to komunikacje na placu budowy.

Idealny kask i „Inteligentne kaski”

Każdy kask musi spełniać normy unijne PN-EN 397 – Przemysłowe hełmy ochronne. Kask powinien być również lekki (optymalna waga to około 255 gramów). W 2017 roku, firmy Intel, Cybercom we współpracy z firmą Skanska poszły o krok dalej i stworzyły a następnie przetestowały w warunkach budowy tak zwane „inteligentne kaski”. Inteligencja tych nakryć głowy polegała na zamontowanych w nich dodatkowych czujnikach, wykrywających wstrząsy, uderzenia, upadki, wzrost lub spadek temperatury głowy pracownika. Czujniki te zdalnie informowały kierownictwo budowy o wymienionych powyżej anomaliach w rezultacie przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów na ten temat lub poznać zasadę działania takiego kasku, dajcie znać w komentarzach. Pamiętajcie, chrońmy zdrowie swoje i innych na budowie, między innymi przez noszenie kasków ochronnych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię