Pojęcia jak stan zero i zero budowlane brzmią całkiem podobnie, prawda? Przez to często mogą być ze sobą mylone. Mimo ich pokrewieństwa znaczą zupełnie co innego, choć jedno niejako odnosi się do drugiego.

Czym jest zero budowlane

W przypadku budynków poziom posadzki po jakiej będzie stąpał użytkownik końcowy nazywa się zerem budowlanym. Niezależnie od tego czy będzie to parkiet, wykładzina, glazura czy po prostu posadzka z żywicy epoksydowej. W związku z czym, dopiero na etapie wykończenia osiągamy ten poziom. O parę centymetrów niżej natomiast, buduje się stan surowy budynku czyli fundamenty i podbudowę. Najlepiej zobrazuje to poniższy rysunek.poziom zero budowlane

Trochę odmiennie sprawa ma się w obiektach, które nie są budynkami. Ponieważ nie ma w nich żadnej posadzki, jakieś charakterystyczne miejsce przyjmuje rolę zera budowlanego. I tak w przypadku budowli kolejowych może być to górna powierzchnia szyny, a w konstrukcjach drogowych oś przekroju. Z kolei maszty, wieże czy słupy to elementy, które posadawia się na fundamentach, więc zero budowlane mają usytuowane na ich górnej powierzchni lub na poziomie terenu zaraz obok.

Ustalenie zera budowlanego to nie przypadek na budowie, innymi słowy nie ‘jak wyjdzie’ lub jak się inwestorowi czy wykonawcy podoba. Może się to wydawać oczywiste, szczególnie jeśli mówimy o szlakach komunikacyjnych gdzie dokładność to klucz. Inaczej ma się sytuacja w przypadku domków jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym, gdzie niekoniecznie ktoś może przywiązywać do tego wagę. Tam właściciel chce wybudować dom, którego funkcjonalność się nie zmieni, niezależnie od tego czy będzie parę centymetrów wyżej lub niżej niż powinien.

Bezwzględny poziom zera budowlanego

Wytyczeniem poziomu zera budowlanego zajmuje się geodeta wyznaczający osnowę realizacyjną, geometrię położenia budynku. Architekt przygotowuje wszystkie potrzebne do tego dane. Informacje te, tj. gdzie obiekt powinien się znajdować, jak ma być usytuowany i na jakim poziomie powinny się znaleźć w projekcie na etapie adoptowania do warunków lokalnych. Względem poziomu zera podane są wszystkie pozostałe poziomy poszczególnych elementów konstrukcji.

Poziom zera budowlanego podaje się w projekcie jako bezwzględna wysokość nad poziomem morza w układzie panującym w danym kraju. W Polsce do końca 2019 roku korzystaliśmy z poziomu geoidy „Kronsztad”  danej jako średni poziom morza w Kronsztadzie. Od 2020 roku obowiązuje europejski układ odniesienia, odpowiadający średniemu poziomowi morza w Amsterdamie. Dokładne dane na ten temat TUTAJ. Konsekwencją czego teoretycznie zmienia się wysokość n.p.m. całego kraju. Nie trudno więc zauważyć, że zmienia się to w zależności od rejonu na ziemi. Co ciekawe nie decydują tu tylko pływy ale i warunki lokalne. W różnych częściach świata spotyka się różne poziomy przyciągania ziemskiego, które ma wpływ na poziom wody w oceanach. Dla zainteresowanych, aktualne różnice wysokości wody można sprawdzić TUTAJ. Dane te są generowane ze skanów satelitów okrążających Ziemię.

Czym jest stan zero

Stan zerowy jest standardowym terminem używanym podczas procesu budowlanego. Można powiedzieć, że jest etapem budowy kończącym się na poziomie wyjaśnionego poniżej zera budowlanego. Oznacza on, że zostały wykonane już wszystkie prace związane z posadowieniem konstrukcji i jej izolacją części podziemnej, oraz roboty ziemne włącznie z wyrównaniem terenu. Ponadto w przypadku budynków wykonuje się:

  • wszelkiego rodzaju instalacje przeprowadzane pod budynkiem,
  • strop nad piwnicą, bądź chudy beton w przypadku podłogi na gruncie.

Ponieważ stan zero jest terminem umownym, a więc nie posiada swojej oficjalnej definicji, zakres powyższych prac może się różnić w zależności od ustaleń inwestora z wykonawcą. W artykule „Etapy budowy domu” opisaliśmy znacznie bardziej szczegółowo tak zwany „stan zero” jak również inne etapy procesu budowania domu.

Chcesz wiedzieć więcej o procesie budowlanym i jego etapach? Daj znać w komentarzu i zapisz się do naszego newslettera.

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł.
    A jak Pan uważa, jeśli w planie zagospodarowania jest opis „poziom posadowienia parteru – nie ustala się” to czy wynosząc poziom garaży na wysokość 2,41 cm można też na tej działce, wokół tego budynku nasypać ziemi do tej wysokości?
    pozdrawiam
    Zofia Popko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię