Ogólne

Procesy inwestycyjne, formalności, prawo budowlane i wiele innych obszarów pokrewnych, to bardzo duża i część branży budowlano-architektonicznej. W tej kategorii wyjaśniamy i opisujemy więc, najważniejsze tematy ogólne, spokrewnione lub nierozerwalnie osadzone w budownictwie.

BREEAM część II – Wpływ na użytkownika

BREEAM to doskonałe narzędzie do zarządzania projektem. Skupia się na ocenie jakości procesu inwestycyjnego. Jaki wpływa ma na użytkownika obiektu?

Chińskie budownictwo VS Wirus SARS-CoV-2

Początek roku 2020, nie zaczął się dobrze dla ludzkiego zdrowia oraz gospodarki światowej. Cały świat aktualnie zmaga się z koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19. Mimo tego, branża budowlana chociaż spowolniona, rozwija się dalej. Budowy w przeważającej liczbie wciąż działaj. Ekstremalnym przykładem wsparcia walki z chorobą COVID-19 przez Budownictwo jest ekspresowa budowa szpitala w Wuhan na potrzeby tamtejszej służby zdrowia. Czas kompletnej realizacji szpitala „Huoshenshan” lub „Fire God Mountain Hospital” w epicentrum choroby, dla 1 000 pacjentów, wyniósł imponujące 7 dni.

BREEAM – Wprowadzenie oraz wpływ na użytkownika

Istnieje wiele metod oceny budynku pod względem ich ekologiczności. Jedną z nich jest BREEAM. Metoda ta skupia się na ocenie jakości prowadzonego procesu inwestycyjnego. Jest więc doskonałym narzędziem do zarządzania projektem. Ale jaki wpływa ma ona na użytkownika danego obiektu? Zapraszamy do lektury.

Krzywa wieża w Pizie – budowla, która nie trzyma pionu.

Ładnie, ładnie ale dlaczego tak krzywo? - Czyli Krzywa wieża w Pizie i jej przechył.

Pokaż mi kolor Twojego kasku a powiem Ci kim jesteś.

Kask ochronny, to jeden z podstawowych atrybutów inżyniera oraz pracownika budowlanego. Podstawową funkcją kasku ochronnego jest zabezpieczenie głowy pracownika przed spadającymi przedmiotami. Warto więc zadbać o jakość środków ochrony indywidualnej podczas prac budowlanych w tym kasku ponieważ zdrowie i życie jest wartością najważniejszą. Niewiele osób jednak wie, że nie jest bez znaczenia również kolor kasku. Do każdej z funkcji pełnionych na budowie, przypisana jest inna barwa kasku. A więc: „Pokaż mi swój kask a powiem Ci kim jesteś”.

Beton, dużo betonu! Tama trzech przełomów.

Tama trzech przełomów - betonowe monstrum

Plan BIOZ – kiedy i po co?

Podczas prowadzenia prac budowlanych niezbędnym jest, aby zachować warunki pracy zawarte w obowiązujących przepisach prawa pracy. Na przestrzeni lat, analizując dotychczasowe procesy i wypadki w budownictwie jesteśmy w stanie określić jakie są ich źródła i jak można ich uniknąć w przyszłości. Dlatego w zależności m.in. od wielkości budowy, może okazać się, że będzie wymagane sporządzenie planu BIOZ.

14 luty – Kochamy budownictwo! (Dziś Walentynki)

14 luty - Kochamy budownictwo!

Dlaczego przeciętny Polak w 2011 roku „ważył” aż 830?

Umiejętnością absolutnie niezbędną w pracy każdego budowlańca, inżyniera lub architekta jest sprawność szybkiego przeliczania jednostek. Oczywiście, w dzisiejszych czasach, każdy w kieszeni posiada smartfon z aplikacją, służącą konwertowaniu jednostek. Jednak po pierwsze, nie każda tego typu aplikacja obsługuje jednostki typowo budowlane. Po drugie, w momencie, gdy na pytanie „Jaki ciężar generuje dany obiekt na element konstrukcyjny, na którym spoczywa?”, nie będziemy w stanie podać wartości wyrażonej w Niutonach znając jednocześnie masę (w kilogramach) wskazanego elementu, z całą pewnością stracimy nieco punktów respektu w oczach każdego doświadczonego inżyniera. Jak zatem mają się do siebie te jednostki i dlaczego ciężar przeciętnego Polaka w 2011 roku wynosił aż 830? Na te i inne pytania, odpowiem w niniejszym artykule.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE